Plugin-ul pentru flash este dezactivat sau absent în programul dumneavoastră de navigare. Vă rugăm să actualizaţi versiunea de flash pe care o utilizaţi.

Universitatea „Tibiscus” din Timişoara
instituţie de învăţământ superior privat
acreditată prin Legea 484/2002
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

problema diploma de licenta

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Despre educatie si scoala
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adinutza30

Data înscrierii: 17/ian/2013

MesajTrimis: joi 17 ianuarie 2013; 17:54    Titlul subiectului: problema diploma de licenta Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, ma numesc Miron Adina, sunt din Resita si as vrea sa ma ajutati intr-o problema. Am terminat in 2005 facultatea de LMA specializarea Germana - Engleza la Tibiscus, dar din pacate, datorita unor probleme cu acreditarea acestei sectii de germana engleza, pe diploma de licenta ne-au schimbat specializarea si anume in loc de germana si engleza ne-au scris Comunicare si Relatii Publice. Intre timp am vazut ca totusi sectia germana engleza s-a acreditat si as vrea sa va intreb daca am cumva posibilitatea sa aduc diploma mea sa o schimb cumva, ideea e ca eu vreau sa intru in invatamant si nu pot deoarece nu scrie niciunde pe diploma mea specializarea germana engleza, desi foaia matricola certifica sutele de ore de germana si engleza, si astfel nu pot sa fiu profesor de germana sau engleza.
Va multumesc si astept raspunsul Dvs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: duminică 27 ianuarie 2013; 10:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Cautand sa va dam un raspuns cat mai complet, am dedus ca numele Dv este Miron (n. Bretcu) Adina Catalina, inmatriculata in anul I 2001 la Facultatea de Limbi Moderne Aplicate, specializarea Comunicare si Relatii Publice.

La data cand Dv v-ati inscris la concursul de admitere, respectiv ati fost admisa in anul I de studii, in cadrul Facultatii de Limbi Moderne Aplicate functiona doar programul de studii Comunicare si Relatii Publice, autorizat, asa cum rezulta din HG 535/1999 si HG 696/2000 (in anul 2001 nu s-a emis un HG cu structura universitatilor).
In anul 2002, universitatea depune la Consiliul National de Evaluare Academica si Acreditare solicitarea de acreditare, acreditare care vine in acelasi an, cu schimbarea denumirii programului de studii in Limbi Moderne Aplicate.
Diploma care vi s-a eliberat, de catre Universitatea din Craiova, este inscriptionata corect, cu specializarea CRP, aceea la care Dv ati fost admisa si ale carei planuri de invatamant le-ati urmat.
Asadar, din punct de vedere al universitatii noaastre, raspunsul pe care vi-l transmitem este negativ: nu se poate face nimic din ceea ce ati propus Dv.

Pe de alta parte insa, va raspundem si la "unele probleme" din mesajul Dv:
1) Dv nu ati frecventat "facultatea de LMA specializarea Germana - Engleza la Tibiscus", ci specializarea Comunicare si Relatii Publice. Este posibil ca in cadrul acestei specializari sa va axati pe germana si engleza, dar acestea nu sunt "specializari"
2) universitatea nu a avut "probleme cu acreditarea acestei sectii". Faptul ca ati fost admisa la un program autorizat, care abia mai tarziu se acrediteaza, face parte din mersul firesc al lucrurilor si nu reprezinta o "problema".
3) "pe diploma de licenta ne-au schimbat specializarea si anume in loc de germana si engleza ne-au scris Comunicare si Relatii Publice" - nu a schmbat nimeni nimic, este denumirea specializarii la care v-ati inscris si pe care ati urmat-o timp de 4 ani. Mai mult, de scris pe diploma a scris alta universitate, adica cea de la care provenea comisia de examen de licenta.
4) Faptul ca "Intre timp" specializarea s-a acreditat nu se poate aplica, din pacate, retroactiv, deci nu exista nici o posibilitate de a beneficia de rezultatele acreditarii.
5) Nu exista nici o posibilitate de a aduce diploma "sa o schimb cumva", motivele pentru schimbare ar putea fi legate exclusiv de greseli de scriere a datelor personale sau a rezultatelor scolarizarii. Si, asa cum spuneam si mai sus, de dus inapoi s-ar putea duce la Craiova si nu la noi (daca ar fi vreun motiv de schimbare).

In final, nu putem decat sa ne exprimam parerea de rau ca nu v-am putut ajuta in sensul dorit de Dv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
adinutza30

Data înscrierii: 17/ian/2013

MesajTrimis: luni 28 ianuarie 2013; 18:48    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt raspunsul Dvs, totusi fara sa fiu rautacioasa va spun ca stiu mai bine decat Dvs la ce specializare m-am inscris si anume la germana engleza. Altfel nu s-ar explica cele cel putin 4 ore de germana pe care le-am facut ZILNIC timp de 4 ani si aproximativ 2 de engleza.In cazul in care specializarea ar fi fost cea de relatii publice, as fi facut alte discipline aferente acestei specializari, nu credeti?
In fine, nu vreau sa ma cert cu Dvs, asta e, asta e riscul cu facultatile particulare, te inscrii la ceva si termini altceva, eu voiam doar sa fac cumva sa imi scrie macar undeva intr-un coltisor pe diploma germana si engleza, sau eventual un atestat de limba de la Dvs, macar pe germana.
Va multumesc.
Sus
irag12

Data înscrierii: 17/sept/2014

MesajTrimis: miercuri 17 septembrie 2014; 6:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pentru ca notele sa poata fi vizualizate de catre studenti pe pagina de net, trebuie ca cineva sa introduca notele in calculator;
http://www.ucsf.edu/
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_College
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Despre educatie si scoala Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum