Plugin-ul pentru flash este dezactivat sau absent în programul dumneavoastră de navigare. Vă rugăm să actualizaţi versiunea de flash pe care o utilizaţi.

Universitatea „Tibiscus” din Timişoara
instituţie de învăţământ superior privat
acreditată prin Legea 484/2002
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Fara examen teoretic la licenta

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Psihologie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti de acord cu excluderea examenului teoretic din licenta?
da
80%
 80%  [ 8 ]
nu
20%
 20%  [ 2 ]
nu ma pronunt
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 10

Autor Mesaj
Oana

Data înscrierii: 20/apr/2007

MesajTrimis: sâmbătă 21 aprilie 2007; 8:13    Titlul subiectului: Fara examen teoretic la licenta Răspunde cu citat (quote)

Dragi colegi, dragi profesori,

Asa cum, probabil, ati auzit deja, legislatia actuala nu mai considera obligatorie examinarea teoretica la examenul de licenta.
In ceea ce priveste Facultatea de Psihologie (dar nu numai), aceasta decizie a autoritatilor imi apare binevenita.
Avand in vedere ca decizia includerii examenului teoretic la licenta depinde de conducerea fiecarei facultati, haideti sa discutam aceasta situatie.
Incep prin a spune cum vad eu acest lucru:
- toate materiile din examenul teoretic au fost studiate pe parcursul anilor, a hotari pastrarea acestui examen teoretic ar putea fi echivalata cu neincrederea in modul in care au fost examinati studentii pe parcursul anilor (ceea ce ridica semne de intrebare si asupra profesorilor ca indivizi, si asupra functionalitatii facultatii dar si asupra corectitudinii morale a studentului);
- pe de alta parte, sa presupunem ca in anul I am invatat foarte bine materiile de baza, dar acum, in anul IV, nu-mi voi aduce aminte toate detaliile, e normal, nu-i asa, sa reti doar un schelet (colana, sa citam din sloganul universitatii), pe care, cu consultarea documentatiei, sa poti construi functional un bun profesionist. Ar trebui sa lasam la o parte alte activitati, in cazul nostru formari, cercetari si sa ne apucam sa TOCIM definitii si teorii;
- as vrea sa nu uitati cat de maladive au fost examenele acestea in anii trecuti: raspunsuri gresite in grila de corectare, absolventii care au raspuns corect, nu au reusit sa indrepte aceasta situatie, nici prin demonstrarea realitatii;
- nu in ultimul rand, pentru noi, absolventii, ar fi o detensionare, trebuie sa recunoastem si acest lucru, putini dintre noi sunt aceia care nu experimenteaza emotii la examene!

Haideti sa discutam, nu poate fi decat constructiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moldovan izabella

Data înscrierii: 06/mai/2007

MesajTrimis: duminică 06 mai 2007; 11:10    Titlul subiectului: Re: Fara examen teoretic la licenta Răspunde cu citat (quote)

Am fost stimulată de subiectul extrem de important pentru noi, studentii din anul patru, referitor la examenul de licență și am simțint nevoia să intervin prin acest mesaj.
Sunt total de acod să nu se dea examenul scris la licență, motivele nu le mai înșir pentru că se regăsesc in mesajele anterioare, care sunt extrem de importante si bine motivate.
Umila mea părere este că, timpul necesar pentru pregătire este ultra scurt între sesiune și examenul de liceță.
Sper din tot sufletul să avem succes și să fim uniți.
Cu stima pentru toți cei care accesează acest forum.
MIB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
manzulina

Data înscrierii: 11/oct/2007

MesajTrimis: joi 11 octobrie 2007; 22:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si eu sunt de acord cu renuntarea la examenul scris pentru licenta, mai ales ca timpul este extrem de scurt si oricat ne-am stradui nu putem reusi sa invatam totul cum ar trebui intr-o perioada asa scurta de timp
Sus
costinac

Data înscrierii: 17/apr/2008

MesajTrimis: joi 17 aprilie 2008; 10:21    Titlul subiectului: felicitari viitor "psiholog" al mileniului3 Răspunde cu citat (quote)

draga oana... o intrebare... ai idee daca se renunta la proba scrisa cat timp te vei spovedi la prezentarea lucrarii?... si pariez pe ce vrei tu ca intrebarile numai din lucrarea nu vor fi... si atunci... viitoare psiholog a tarii noastre... nu e mai ok sa "nimeri" a, b , c ori d decat sa bati campi la oral?... ok am mai trecut printr-o evaluare nu zice nimeni nu... dar pe "(ne)bune" acum cine a dat examenul pe bune, ori nu, atunci de ce nu mai poate da odata? cu ocazia asta iti revizuiesti capacitatiile pt viitoarea meserie... si nu uita nu vei fi maturator stradal sa nu iti trebuiasca habar de ce fluturele e mai inteligent ca gandacul... si daca o ti sus si tare ca nu vrei scris... de ce nu te transferi la onorabilele facultati care se cred nascutori de psihologi peste noapte... fara a tine in pantec o "enigma cu habar de abecedar" si au eliminat scrisul?... iti tinem pumnii ba chiar o sa-ti oferim sedinte de logopedie cand te va prinde balbaiala in fata clientului sau angajatorului ca nu mai ai habar teorie nu din aia stiintifico-fantastica ci macar 1+1 ca nu e asa tu ai avut examenul ala acum n ani si memoria ta nu reactualizeaza la comanda "chestia aia"... nu te critic... normal cu toti dorim a scapa de un examen... dar sincer se merita sa iti asumi "balbaiala" pt ca esti prea comoda pt a da un copy/paste mintal la cateva pagini?... Embarassed Question Exclamation Question bafta la licentaaaa cu sau fara scris
Sus
costinac

MesajTrimis: joi 17 aprilie 2008; 10:31    Titlul subiectului: hapciu... of licenta asta... Răspunde cu citat (quote)

timp scurt pt pregatirea examenului de licenta..? dar in ultimii 3 ori 4 ani pentru ce a-ti dat examene si a-ti invatat?... alooo neneaa?? neneaaa? nu uitati nu invatati acum ci repetati... serios... sa ridice unu un degetel (nu cer 2) si sa-mi zica din bibiografie ce este nou si trebuie invatat nu reactualizat si promit... ma alatur celor care vor jos "comunismul scrisului"... nu sunt spargator de greve dar sa o lasam cu demagogia asta in masa... nu s-a nascut intelectualul recitand poezii...
scuze celor care se considera jigniti... considerati ca nu m-am adresat voua...
Wink
Sus
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: joi 17 aprilie 2008; 19:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa aveti in vedere ca vizitarea acestui forum ne obliga la cateva masuri elementare de bun simt si la un ton civilizat si fara patima la adresa oricui scrie ceva pentru ca vrea ca parerea sa sa fie cunoscuta de colegi.

In alta ordine de idei, respectarea unei minime gramatici a limbii romane ar fi de dorit din partea tuturor.

Mult succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
costinac

MesajTrimis: marți 17 iunie 2008; 22:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MTK a scris:
Va rog sa aveti in vedere ca vizitarea acestui forum ne obliga la cateva masuri elementare de bun simt si la un ton civilizat si fara patima la adresa oricui scrie ceva pentru ca vrea ca parerea sa sa fie cunoscuta de colegi.

In alta ordine de idei, respectarea unei minime gramatici a limbii romane ar fi de dorit din partea tuturor.

Mult succes!

no coment...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Psihologie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum