Plugin-ul pentru flash este dezactivat sau absent în programul dumneavoastră de navigare. Vă rugăm să actualizaţi versiunea de flash pe care o utilizaţi.

Universitatea „Tibiscus” din Timişoara
instituţie de învăţământ superior privat
acreditată prin Legea 484/2002
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Nelamuriri ...

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Stiinte Economice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mihai

Data înscrierii: 01/oct/2008

MesajTrimis: miercuri 01 octobrie 2008; 12:20    Titlul subiectului: Nelamuriri ... Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Am si eu cateva nelamuriri, in general privind orarul ...

Nu inteleg unele chestii. Sunt anul I la EAI, grupa 4. Ieri (marti) spre exemplu, trebuia sa am drept de la ora 14. Am ajuns, am gasit sala si cand sa intru, era goala. Mirat, merg la secretariat sa intreb care e treaba. Doamna secretara nu a prea stiut ce si cum, dar ne-am intalnit cu un domn profesor care mi-a explicat ca acest curs il am doar in saptamanile pare (din cauza ca are acel "2S" in fata numarului de sala). Din ce observ eu, toate cursurile mai putin cele de luni au 2S in fata. Asta inseamna ca am cursuri doar in saptamanile pare (adica o saptamana merg si una nu)? Cursul de luni "Baze Info." de ce e impartit in doua si are dupa numarul salii initialele "O.S." respectiv "R.V."? Ce reprezinta? As putea sa gasesc undeva un fel de ... sa zicem "legenda"?

Mentionez ca am sunat si am si fost la secretariat dar mare lucru nu am aflat. Sper sa ma puteti lamuri voi mai bine.

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: miercuri 01 octobrie 2008; 15:53    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut, Mihai,

In primul rand, te rog sa intelegi ca cel care iti raspunde este moderatorul forumului intregii Universitati si nu sunt cadru didactic la stiinte economice.

Raspunsurile:
1) "mi-a explicat ca acest curs il am doar in saptamanile pare (din cauza ca are acel "2S" in fata numarului de sala)"
Cred ca sau n-a stiut sa explice sau n-ai inteles bine. Materia in discutie are prevazuta doar 1 ora de seminar pe saptamana. Aceasta se face de obicei prin 2 ore, dar din 2 in 2 saptamani, fie ele saptamanile pare fie cele impare. Ca sa se arate acest lucru, casuta d eorar este taiata cu o diagonala, iar asezarea titlului disciplinei spune saptamana: titlu deasupra liniei => saptamana impara; titlu sub linie => saptamana para.
2) "Din ce observ eu, toate cursurile mai putin cele de luni au 2S in fata"
Gresit interpretat. Daca sunt cursuri, atunci scrie 2C (2 ore de Curs) iar daca scrie 2S atunci sunt 2 ore de seminar.
3) "Cursul de luni "Baze Info." de ce e impartit in doua si are dupa numarul salii initialele "O.S." respectiv "R.V.""
Nu este curs ci laborator. Normele MECT prevad ca orele se seminar sa se faca pe grupe de circa 25 studenti, iar orele de laborator pe semigrupe de circa 12 studenti. De aceea grupa "mare" este impartita in 2 semigrupa si ele fac ore in paralel, dar in sali diferite (306 si 507). Initialele de dupa numarul salii (LL, OS) indica numele cadrului didactic care tine ora de laborator.
4) Aceasta legenda (sau poveste) ar fi trebuit sa apara in partea de jos a orarului ca nota explicativa. Daca nu e acolo, e bine ca ai intrebat aici si a existat cineva sa iti raspunda.

Mult succes in anul bobociei !

Ultima modificare efectuată de către MTK la miercuri 01 octobrie 2008; 20:28, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai

MesajTrimis: miercuri 01 octobrie 2008; 16:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

a... deci azi am pierdut 3 seminarii... superb.

Inca ceva, unde pot afla informatii despre credite, absente, examene, carnet de student (daca se face si asa ceva) si alte chestii de genul? Nu as vrea sa apelez din nou la secretariat ...

Multumesc mult!

ps. acea "legenda" nu apare in partea de jos a orarului, altfel nu intrebam. Iar cu ghicitul nu le am Smile)
Sus
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: miercuri 01 octobrie 2008; 20:27    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai,

Informatiile respective ar trebui sa se gaseasca intr-o brosura care se numeste "Ghidul studentului" si care ar trebui sa se gaseasca (nu stiu daca gratis sau la un pret modic) la secretariat.
Despre carnetul de student - evident ca vei primi, asa cum vei primi si legitimatie de calatorie/carnet de cupoane pentru reducere pe calea ferata. Probabil ca nu chiar azi, Ministerul a dat un termen pentru solicitarea acestora, apoi tiparirea, difuzarea lor etc.
Despre "legenda" vede oricine ca nu e pe orar, asa ca de aceea ti-am raspuns atat de detaliat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai

MesajTrimis: miercuri 01 octobrie 2008; 22:34    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles acum. Am sa merg la secretariat sa-mi cumpar un ghid al studentului.

Multumesc mult pentru informatii.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Stiinte Economice Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum