Plugin-ul pentru flash este dezactivat sau absent în programul dumneavoastră de navigare. Vă rugăm să actualizaţi versiunea de flash pe care o utilizaţi.

Universitatea „Tibiscus” din Timişoara
instituţie de învăţământ superior privat
acreditată prin Legea 484/2002
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Fara examen scris la licenta

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Conditi
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sunteti de acord cu excluderea examenului teoretic din licenta?
da
92%
 92%  [ 25 ]
nu
3%
 3%  [ 1 ]
nu ma pronunt
3%
 3%  [ 1 ]
Voturi totale : 27

Autor Mesaj
Oana

Data înscrierii: 20/apr/2007

MesajTrimis: sâmbătă 21 aprilie 2007; 8:09    Titlul subiectului: Fara examen scris la licenta Răspunde cu citat (quote)

Dragi colegi, dragi profesori,

Asa cum, probabil, ati auzit deja, legislatia actuala nu mai considera obligatorie examinarea teoretica la examenul de licenta.
In ceea ce priveste Facultatea de Psihologie (dar nu numai), aceasta decizie a autoritatilor imi apare binevenita.
Avand in vedere ca decizia includerii examenului teoretic la licenta depinde de conducerea fiecarei facultati, haideti sa discutam aceasta situatie.
Incep prin a spune cum vad eu acest lucru:
- toate materiile din examenul teoretic au fost studiate pe parcursul anilor, a hotari pastrarea acestui examen teoretic ar putea fi echivalata cu neincrederea in modul in care au fost examinati studentii pe parcursul anilor (ceea ce ridica semne de intrebare si asupra profesorilor ca indivizi, si asupra functionalitatii facultatii dar si asupra corectitudinii morale a studentului);
- pe de alta parte, sa presupunem ca in anul I am invatat foarte bine materiile de baza, dar acum, in anul IV, nu-mi voi aduce aminte toate detaliile, e normal, nu-i asa, sa reti doar un schelet (colana, sa citam din sloganul universitatii), pe care, cu consultarea documentatiei, sa poti construi functional un bun profesionist. Ar trebui sa lasam la o parte alte activitati, in cazul nostru formari, cercetari si sa ne apucam sa TOCIM definitii si teorii;
- as vrea sa nu uitati cat de maladive au fost examenele acestea in anii trecuti: raspunsuri gresite in grila de corectare, absolventii care au raspuns corect, nu au reusit sa indrepte aceasta situatie, nici prin demonstrarea realitatii;
- nu in ultimul rand, pentru noi, absolventii, ar fi o detensionare, trebuie sa recunoastem si acest lucru, putini dintre noi sunt aceia care nu experimenteaza emotii la examene!

Haideti sa discutam, nu poate fi decat constructiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: duminică 22 aprilie 2007; 9:09    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga Oana,

Am sa dau un raspuns la intrebarea ta, din postura de mediator al forumului, citand doar ce prevede, la data cand tu ai postat intrebarea, cadrul legislativ.

In Ordinul ministrului Educatiei si Cercetarii nr. 295 din 05.02.2007 (de pe site-ul www.edu.ro) se arata ca:

"Art. 4 (1) Examenul de absolvire si examenul de licenta/diploma consta, fiecare, din 1-2 probe, stabilite de senatul universitar si anume:
a) Proba 1 - Evaluarea cunostintelor fundamentale si de specialitate;
b) Proba 2 - Prezentarea si sustinerea lucrarii de absolvire/lucrarii de licenta/proiectului de diploma. [...]

(3) Senatul institutiei organizatoare va decide si va înscrie, în functie de specific, în metodologia proprie de organizare si desfasurare a examenelor de finalizare a studiilor, modul de sustinere (scris, oral, proba practica) pentru fiecare din cele doua probe ale examenului. [...]

(5) La fiecare proba, examinarea se încheie prin acordarea unor note: media de promovare a fiecarei probe este cel putin 5,00, iar media de promovare a examenului este cel putin 6,00."

Am eliminat informatiile despre medicina sau dizertatie din articolul citat.

Asadar, articolul spune ca se pot da 1 sau 2 probe (la pct. 1) dar apoi revine si se refera la "fiecare din cele 2 probe" (pct. 3). E adevarat ca aceasta este interpretarea mea, nu sunt jurist dar ma gandesc d.p.d.v. logic ca astfel arata ca este vorba de un examen compus din 2 (si nu 1) proba.

Revin la ce am spus la inceput: n-am facut decat sa citez ce zice "legea", nu este opinia mea de cadru didactic ci doar expunerea interpretarii mele logice.

M-as bucura daca ar fi cat mai multi cei care isi vor da cu parerea asupra subiectului.

Mult succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Oana

MesajTrimis: miercuri 25 aprilie 2007; 6:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga MTK
Expunerea ta face, cu adevarat, parte din logica. Dar, din momentul in care ai interpretat o situatie cu posibile 2 interpretari, doar intr-un singur mod, ai pierdut o variabila din ecuatie. Daca au spus 1 sau 2 examene, au spus una sau doua. Tu ai considerat 2, la fel se putea considera si doar 1...pariurile sunt inca deschise Smile.
Eu totusi cred ca sunt 1 SAU 2!
Chiar si in declaratiile care s-au dat (cred ca sunt cateva saptamani de atunci), au spus ca ramane la alegerea fiecarei Universitati sa-si stabileasca procedura. Iar unul dintre subiectele aduse si atunci in discutie, a fost: "de ce avem nevoie sa reexaminam studentii la aceleasi materii la care profesorii nostrii le-au dat deja note [...]"
Din pacate, nici colegii mei, dar nici ai tai, nu par interesati nici de forumul facultatii si nici de acest subiect. Poate ar fi bine sa ne retragem si noi si sa nu incomodam reclama.

OAna
Sus
MTK
Administrator forum

MesajTrimis: miercuri 25 aprilie 2007; 12:57    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga Oana,

Referitor la ultima ta idee din mesaj, n-as vrea sa se intample asa ceva (retragerea).
a) M-as bucura ca forumul sa fie atat de invadat de mesaje si intrebari incat sa-mi fie greu sa tin pasul cu raspunsurile. Dar n-avem ce face, nu poti obliga pe nimeni, nici studenti nici cadre didactice, sa acceseze forumul.
b) Mi-ar parea rau de fiecare membru al forumului care se retrage, si mai ales de tine (sau cei ca tine) care chiar vin cu idei.
c) Eu nu prea am cum sa ma retrag, sunt "capitanul care abandoneaza ultimul vasul" Wink.

Astept(am) in continuare, cu interes, ca si altii sa participe la aceasta dezbatere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Oana

MesajTrimis: joi 26 aprilie 2007; 12:35    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine, domnule capitan, haide sa vedem ce se intampla!
Pana acum...cam nimic, nu?
Lasand la o parte gluma, iti multumesc pentru suportul binevoitor pe care ti-ai structurat raspunsul!

Pentru tat natu'
Oameni buni, can o veni ceasul al doisp'lea, geaba va veti vaita! Aveti o parere?! Haideti sa lucram cu ea, CHIAR SE POATE!

OAna
Sus
emilia

Data înscrierii: 05/mai/2007

MesajTrimis: sâmbătă 05 mai 2007; 17:54    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

este foarte normal ce spune oana, examenul scris de licenta nu isi are rostul pt ca oricum din materile respective am fost examinati si in plus bibliografia pt examenul scris de licenta trebuie data cu 6 luni inainte nu cu 2 luni
Sus
mili

Data înscrierii: 05/mai/2007

MesajTrimis: sâmbătă 05 mai 2007; 18:07    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In sfarsit cineva care se gandeste la asta "fara examen scris la licenta" . Nu cred ca ar fi cineva impotriva , asa ar fi corect ! Pt ce sa fi testat de doua ori din aceasi materie cand prima data ai promovat examenul !!!! Ar fi bine ca cineva sa faca ceva pt asta!!! Bafta!!! Exclamation Exclamation Exclamation
Sus
Dhokahai1

Data înscrierii: 19/feb/2015

MesajTrimis: joi 19 februarie 2015; 9:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema la care cred ca pot primi ajutor aici.
Deci in vara aceasta vreau sa sustin ex de licenta la psihologie. Pana acum nu s-a afisat programa de licenta. Este identica cu cea din toamna?
Am fost la secretariat, dar mai multe stiam eu decat doamna de acolo.
NU imi vine sa cred ca nu se stie acum ce cuprinde bibliografia.
MTK
Administrator forum

MesajTrimis: vineri 20 februarie 2015; 17:46    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ne vom adresa si noi conducerii facultatii si vom reveni cu informatii imediat ce le vom primi.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Conditi Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum