Plugin-ul pentru flash este dezactivat sau absent în programul dumneavoastră de navigare. Vă rugăm să actualizaţi versiunea de flash pe care o utilizaţi.

Universitatea „Tibiscus” din Timişoara
instituţie de învăţământ superior privat
acreditată prin Legea 484/2002
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Nelamurire

Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Design
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andart

Data înscrierii: 31/mar/2010

MesajTrimis: miercuri 31 martie 2010; 16:08    Titlul subiectului: Nelamurire Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

As dori si eu o informatie privind urmarea Facultatii de "Design Grafic"
Si anume: Ce cursuri are aceasta facultate?
Va intreb pentru ca eu sunt Designer Grafic de cativa ani si as vrea sa fac o facultate in domeniul acesta. Dar nu am nici un fel de talent la desenat de mana si nici nu ma intereseaza. Eu vreau sa fac Grafica Digitala pentru Print (NU WEBDESIGN). Si m-ar interesa daca se predau astfel de cursuri (desen de mana pe hartie sau in acuarela). Sau daca se imparte in 2 ramuri Digital si Manual, daca sunt ambele, daca este curs optional, daca este obligatoriu(examen) etc. As dori cat mai multe detalii in aceasta privinta daca se poate.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Andrei Cristian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: joi 01 aprilie 2010; 9:10    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa intrati pe site-ul facultatii (www.fd.tibiscus.ro) iar in sectiunea Info studenti veti gasi optiunea Cursuri care va prezinta disciplinele care se studiaza in cei 3 ani de studii universitare de licenta.

Daca nu va lamuriti, va rugam sa reveniti cu intrebari.

Succes !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andart

MesajTrimis: joi 01 aprilie 2010; 13:20    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am downloadat .pdf-ul de la sectiunea Cursuri. Si tot nu sunt lamurit.
ex. 1).Anul I, Disciplina Reprezentare clasica 2D e pe PC sau pe Hartie?
2). Anul I Disciplina Bazele Desenului pt Design e pe PC, pe Hartie sau teorie?
3). Anul I Disciplina Practica de Specialitate I e pe PC sau pe Hartie?

Si multe altele...
Intreb pt. ca in anul II, ca materie Optionala apare Tehnici Grafice Digitale , iar pana acolo nu mentioneaza nicaieri Digital.
Si nu prea as vrea sa ma inscriu si sa platesc aiurea ca sa inv ceva ce nu ma intereseaza deloc si nici nu am talent si sa aprofundez prea putin ceea ce stiu si chiar ma intereseaza.

Cu stima,
Andrei Cristian
Sus
Vera

Data înscrierii: 03/mai/2009

MesajTrimis: sâmbătă 03 aprilie 2010; 18:41    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna,
Eu sunt anul I la design grafic.
La practica de specialitate se lucreaza pe pc. (cel putin la grafic)
In anul I la Reprezentare Clasica 2D si 3D (desen tehnic) se lucreaza de mana. In anul II se trece la calculator. Autocad, Archicad, 3D Max.
La Desen se lucreaza de mana. (1 semestru in anul I, 1 sem anul II).
In rest, la compozitie, culoare, poti sa alegi daca vrei sa lucrezi pe comp sau de mana.
Poti sa-mi trimiti mail daca mai ai intrebari Smile
Sus
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: joi 08 aprilie 2010; 9:58    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vera, multumesc de ajutor Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andart

MesajTrimis: vineri 16 aprilie 2010; 14:06    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns Vera.

Cu stima,
Andrei Cristian
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este închis, nu se pot scrie, crea, răspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Design Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum