Plugin-ul pentru flash este dezactivat sau absent în programul dumneavoastră de navigare. Vă rugăm să actualizaţi versiunea de flash pe care o utilizaţi.

Universitatea „Tibiscus” din Timişoara
instituţie de învăţământ superior privat
acreditată prin Legea 484/2002
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

diferente...

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Despre educatie si scoala
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
darqwan

Data înscrierii: 29/sept/2008

MesajTrimis: marți 04 noiembrie 2008; 20:56    Titlul subiectului: diferente... Răspunde cu citat (quote)

Salut, am si eu o intrebare referitoare la diferente, am terminat deja o facultate si am venit la Tibiscus la a 2-a. Am intrat, conform echivalarii studiilor precendente in anul al 2-lea cu oaresce "restante" din primul an. Ma intereseaza in acest moment daca aceste materii din anul 1 trebuiesc frecventate (laboratoare/seminarii) sau sunt tratate precum restantele. Daca acesta e cazul, sa ma astept ca in sesiune sa platesc aceste examene ?

Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007
Locație: Timisoara

MesajTrimis: marți 04 noiembrie 2008; 21:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hm... grea intrebare, greu raspuns.

Asadar: nu este obligatorie frecventarea cursurilor / seminariilor / laboratoarelor, dar daca crezi ca te-ar ajuta, nu este nici o problema. Ele sunt intr-adevar tratate precum restantele si au urmatorul regim: trebuie sustinute (si promovate) in cadrul anului universitar 2008/2009, prima prezentare la examenul de diferenta costa 40 lei, iar nepromovarea il transforma automat intr-o restanta si atunci va costa, la fiecare noua prezentare, mai mult.

Daca la sfarsitul anului 2008/2009 nu ai promovat toate aceste diferente, atunci promovarea in anul III nu se poate face si vei fi exmatriculat intrucat nu poti trece in anul III cu restante aferente anului I.

Mult succes! Smile

PS: darqwan, te rog sa-mi scrii pe privat la ce facultate esti student, multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
darqwan

MesajTrimis: joi 13 noiembrie 2008; 21:01    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In acelasi ton, de foarte curand(a se citi de acum cateva minute) am inteles ca aceste diferente se sustin in timpul semestrului (cel putin la FSE) si desi mi se pare a fi un lucru foarte bun (elibereaza sesiunea pentru examenele anului curent) inteleg ca exista sansa sa fi ratat deja oaresce examene Sad. se poate confirma asta ? eventual daca stie cineva intervalul/diferentele din anul 1 FCIA, sa pot sa dorm si eu linistit(nu prevad sanse mari la numarul de conturi active pe forum/numarul aproximativ de oameni ce au de sustinut diferente).
PS: avizierul online nu functioneaza - cel putin partea de creat cont pare sa nu aiba baza de date la zi...
Sus
MTK
Administrator forum

Data înscrierii: 15/mar/2007

MesajTrimis: joi 13 noiembrie 2008; 22:03    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Comparatia cu FSE nu este potrivita, fiecare facultate are autonomia si isi organizeaza propriul management, inclusiv in ceea ce priveste examenele (sau, in particular, diferentele).
Acestea, la FCIA, se pot da astfel:
-in sesiunea din iarna, pentru examenele care in anul I sunt programate iarna
-in sesiunea speciala care de obicei se organizeaza in aprilie-mai
-in sesiunea din vara, pentru examenele care in anul I sunt programate vara
Despre avizierul on-line, momentan nu functioneaza intrucat achizitionarea certificatului SSL de la partenerul american inca nu s-a incheiat, dar este in curs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
darqwan

MesajTrimis: joi 13 noiembrie 2008; 23:32    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru detalii, din nou.. acum pot sa dorm linistit Smile ..
cat despre avizier, mi se pare putin ciudat sa renunti temporar la un serviciu pseudo-public din motive de securitate (nu putea fi folosit certificatul self-signed pana la achizitionarea celui nou ? daca totusi se vrea ssl) dar in acelasi timp sunt convins ca nu cunosc toate detaliile.

Bogdan.
Sus
admin
Administrator forum

Data înscrierii: 09/mar/2007

MesajTrimis: vineri 14 noiembrie 2008; 11:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la avizierul online "s-a renuntat" temporar pentru ca, asa cum se preciza peste tot, acesta era destinat doar studentilor de la facultatea de calculatoare (deoarece functiona experimental) si incepand din acest an, vrem sa il facem disponibil pentru toti studentii din universitate. Pentru aceasta trebuie modificat si trebuie corectate datele despre studenti din baza de date principala (ex.: fara un cod numeric personal corect nu se va putea face activarea contului) --- nu e chiar asa usor sa te asiguri ca baza de date corespunde asteptarilor cand aceasta are peste 4000 de inregistrari de studenti; legat de securitate, da, punem mai mult pret pe confidentialitatea datelor personale... (intrucat serverul de gazduire se afla in incinta facultatii de calculatoare legat la aceeasi retea, e chiar foarte usor, in cazul non-SSL, cu un sniffer sa asculti traficul si sa depistezi parolele oamenilor); nu vrem acest lucru; este impropriu spus "avizier online" - programul nu este o simpla pagina web aceeasi pentru toti stidentii logati, fiecare student va avea acces DOAR la situatia lui financiara, notele lui, etc. si in final, ne respectam prea mult potentialii utilizatori incat sa venim la ei cu un certificat self-signed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
darqwan

MesajTrimis: vineri 14 noiembrie 2008; 20:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da ar fi intradevar nasol sa se leakuie informatii confidentiale de pe un site oficial al unei facultati de calculatoare Smile. am aflat de acest "avizier" online undeva pe forum si conform semanticii cuvantului avizier am tras concluzia, gresita dealtfel, ca are un caracter public.

ps: CA dau certificate si unor site-uri frauduloase, phishing se poate in aceste circumstante, cu tot cu ssl/certificate semnate de CA
Sus
admin
Administrator forum

Data înscrierii: 09/mar/2007

MesajTrimis: sâmbătă 15 noiembrie 2008; 11:05    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, i-am dat denumirea asta de avizier online ca sa priceapa lumea despre ce este vorba si ca e mai scurt; mai corect ar fi "programul prin care studentii isi pot consulta situatiile scolare proprii"; si intr-adevar, nu are caracter public... ne-ar fi fost mult mai usor sa "trantim" un .DOC pe site-ul facultatii cu notele studentilor sa si-l descarce cine are chef. Remarcile facute de studentii care au folosit programul anul trecut constau in aceea ca aplicatia este mult mai bine pusa la punct fata de ceea ce au cei de la Vest. Accesul se facea printr-un cont personal cu username si parola alese de fiecare utilizator. Activarea se putea face oricand pe baza cnp-ului. Parola contului se putea modifica oricand. Toate informatiile se gaseau in acelasi loc. Daca utilizatorul isi uita parola isi putea genera automat un link pe mail pe care il confirma si sistemul ii dadea posibilitatea sa isi reseteze parola.

In cursul acestui an vom incerca sa definitivam:
- modulul pentru situatia financiara
- modulul pentru descarcarea de cursuri, laboratoare uploadate de profi pe server
- modulul note
- modulul biblioteca (consultare catalog, rezervari carti, prelungire imprumut, etc)

Cat despre phishing, de vreo 2 saptamani tratam cu cei de la Thawte Consulting care ne cer o gramada de acte pentru a se asigura ca suntem cine pretindem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start -> Despre educatie si scoala Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum